Project Description

KARANTİNA GÜNLÜKLERİ

SERGİSİ

Karantina Günlükleri Sergisi”ni hazırlarken hareket noktamız: yaşamakta olduğumuz COVID-19 Pandemisi döneminde fotografçılar olarak sokağa çıkıp “yakalayacağımız” anları çekmek yerine karantina günlerinde kendi hallerimizi fotograflamak oldu. Dolayısıyla sergideki fotoğrafların çoğunun öznesi de fotografçısı da aynı kişilerdir. Bir anlamda karantina günlerinden oto-portreler (self portraits) üretmek amacıyla yola çıktık.

Sergimizde yer alan fotoğrafları bu sayfa üzerinden görüntüleyebilir, ayrıca aşağıdaki 3B Sanal Sergi düğmesine tıklayarak üç boyutlu sanal galerimizde gezebilirsiniz.

3B SANAL SERGİ

SERGİ KATILIMCILARI

BİZ KİMİZ?

Yeni Sözler Fotoğraf Atölyesi olarak, profesyonel / amatör ayrımı yapmadan buluşmuş bir fotografçılar topluluğuyuz. Fotograf sanatı hayatımızda çok önemli bir yer tutuyor. Ama biz çok sıkıldık…

Birbirinin benzeri hatta aynı fotoğrafları görmekten sıkıldık. Örneğin; abartılı bulutlar ardından görülen Haydarpaşa Garı manzaralarından, “foto safarilerde!” oryantalist bakışla çekilen “köylü portrelerinden?”, sokakta “yakaladıkları ânlarla” herkesin kendini Henri Cartier Bresson sanmasından, yapılmış fotoğrafları “ben de çekerim” diyerek tekrarlayanlardan, YENİ hiçbir yaklaşım getirilmemesinden, “yeni” adıyla “instagram filtreleriyle” oluşturulan “şeylerden”, fotograf sanatının emek vermeden, öğrenme çabası olmadan yapılacağının düşünülüp basitleştirilmesinden, ucuzlatılmasından, fotografın rastlantısal, doğru yerde doğru zamanda olmaktan ibaret tesadüflere bağlı bir hobi gibi görülmesinden SIKILDIK.

Amacımız: Benzer duyguları paylaşanlarla buluşmak ve fotograf sanatına yaklaşımın ve üretimin koptuğu bağlamından günümüzde “yeni hikâyeleri yeni tekniklerle” “Yeni” bir fotograf anlayışı oluşturmak. Bunu yaparken de üyeler olarak zaman zaman fotograf buluşmaları yapacağız ve bu sitede fotoğraflarımızı paylaşıp fikir/görüş alışverişi yapıp yeni teknik bilgiler paylaşacağız.

Siz de sıkıldıysanız ama fotoğrafa hala sevdalıysanız; aramıza hoş geldiniz!